Results 2019

Posted on: Tue, 10/22/2019 - 13:29 By: berlee
Place Place Class Class Startnr. Team Time Day1 Time Difference Time Day2 Time Difference Time Total Time Difference
1 1 mix U23 K2 1 Laila Heine (2002) - Daniel Berger (1997) (ESV Lok RAW Cottbus) 01:41:00 00:02:24 02:18:11 03:59:11
2 1 m U23 K1 4 Martin Fahrentz (1997) (ESV Lok RAW Cottbus) 01:44:04 00:05:28 02:22:17 00:04:06 04:06:21 00:07:10
3 1 m LK K1 6 Jürgen Schulz (1985) (TiB 1848 e.V. - Kanu Oberspree) 01:48:14 00:09:38 02:23:04 00:04:53 04:11:18 00:12:07
4 1 m U23 C1 13 Arved Heine (1999) (ESV Lok RAW Cottbus) 01:48:08 00:09:32 02:39:24 00:21:13 04:27:32 00:28:21
5 1 m LK K2 7 Sebastian Kraft (1977) - Holger Trapp (1969) (KKC Berlin,TiB Berlin) 01:53:33 00:14:57 02:39:21 00:21:10 04:32:54 00:33:43
6 1 m Ü50 K1 22 Petr Smitka (1963) (SC-80 Chomutov) 01:52:12 00:13:36 02:40:47 00:22:36 04:32:59 00:33:48
7 1 mix LK K2 20 Wiebke Pontzen (1978) - Michael Freund (1967) (ESV Lok RAW Cottbus) 01:54:06 00:15:30 02:43:51 00:25:40 04:37:57 00:38:46
8 2 m LK K2 5 Frank Krokor (1972) - Andreas Grabitz (1973) (ESV Lok RAW Cottbus) 01:56:34 00:17:58 02:56:46 00:38:35 04:53:20 00:54:09
9 2 m LK K1 16 Frank Konopka (1972) (Preussen-Kanu) 02:11:10 00:32:34 02:50:12 00:32:01 05:01:22 01:02:11
10 1 m Ü50 K2 24 Heiko Mayer (1964) - Frank Prause (1964) (Rathenower WSV Kanu 1922 e.V.) 02:06:30 00:27:54 03:10:21 00:52:10 05:16:51 01:17:40
11 3 m LK K2 2 Eric Trocha (1998) - Ronny Trocha (1967) (WSV Stahl Beetzsee Brandenburg e.V.) 02:16:44 00:38:08 03:05:08 00:46:57 05:21:52 01:22:41
12 2 m Ü50 K1 21 Ralph Tietze (1966) (KSV Glauchau) 02:15:24 00:36:48 03:07:24 00:49:13 05:22:48 01:23:37
13 3 m LK K1 10 Thomas Schwarz-Gräfe (1976) () 02:07:45 00:29:09 03:17:46 00:59:35 05:25:31 01:26:20
14 1 mix Ü50 K2 18 Carsten Handrick (1968) - Heike Handrick (1969) (SG Einheit Spremberg) 02:12:51 00:34:15 03:15:01 00:56:50 05:27:52 01:28:41
15 2 m Ü50 K2 3 Steffen Lüder (1966) - Peter Frentin (1964) (LC Ron-Hill Berlin) 02:32:47 00:54:11 03:21:36 01:03:25 05:54:23 01:55:12
16 3 m Ü50 K1 26 Peter Hering (1960) (SG Einheit Spremberg) 02:33:19 00:54:43 03:26:59 01:08:48 06:00:18 02:01:07
17 4 m LK K1 19 Frank Schulze (1985) (ESV Lok RAW Cottbus) 02:30:42 00:52:06 03:31:03 01:12:52 06:01:45 02:02:34
18 1 w Ü50 K1 27 Dagmar Brezinova (1958) (TJ VS Kadan) 02:36:09 00:57:33 03:28:07 01:09:56 06:04:16 02:05:05
19 1 m LK SUP 25 Marcel Körner (1979) () 02:41:09 01:02:33 03:34:09 01:15:58 06:15:18 02:16:07
20 1 w Ü50 K2 15 Sabine Tosch (1963) - Heidi Puhl (1967) (ESV Lok RAW Cottbus,Veloteam Cottbus) 02:42:39 01:04:03 03:35:29 01:17:18 06:18:08 02:18:57
21 2 m LK SUP 14 Marko Kretschmer (1985) (ESV Lok RAW Cottbus) 02:53:30 01:14:54 03:52:11 01:34:00 06:45:41 02:46:30
22 5 m LK K1 11 Mathias Leutholf (1976) (KC Bad Dürrenberg) 02:54:21 01:15:45 04:04:48 01:46:37 06:59:09 02:59:58
23 4 m Ü50 K1 12 Roland Göhlsch (1953) (KC Bad Dürrenberg) 02:54:21 01:15:45 04:04:57 01:46:46 06:59:18 03:00:07
24 2 w Ü50 K1 17 Christiane Thiel (1968) () 02:59:20 01:20:44 04:04:46 01:46:35 07:04:06 03:04:55
25 3 m LK SUP 9 Mario Nitzschke (1977) (Branitzer Laufsocke) 03:25:10 01:46:34 04:30:16 02:12:05 07:55:26 03:56:15
m U23 K2 8 Nico Fahrentz (2001) - Philipp Herbrich (2000) (ESV Lok RAW Cottbus) 01:38:36 DNF
m Ü50 SUP 28 Reinhardt Petzold (1952) () 02:56:29 01:17:53 DNS
m Ü50 K2 23 Stefan Kroschinsky (1966) - Wolfgang Lüdge (1956) (Rathenower WSV Kanu 1922 e.V.) DNF 03:22:18 01:04:07
m LK SUP 29 Jonas Pauldrach (1991) DNS 03:27:27 01:09:16

Entry is open

Posted on: Thu, 08/01/2019 - 12:52 By: berlee

You can now enter into the 1. Spree-Marathon.

Only in August the entry fees are 45€ for Kajak and Canoe singles and also for SUPs and 90€ for Kajak and canoe doubles. From September 1. on the entry fees increase by 5€ per Person.

Camping on the grounds of ESV Lok RAW Cottbus e.V. is included in the entry fees. Also included is a meal after each stage in the finish area and a refreshment station on each stage around the halfway point.

Entry form